Wrzesień 2023


Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego to okazja do zapoznania się z najnowszymi wytycznymi postępowania w chorobach serca oraz spotkania najlepszych specjalistów w poszczególnych dziedzinach kardiologii inwazyjnej i zabiegowej. Dzięki temu moi pacjenci będą mogli być skierowani do wiodących ośrodków klinicznych i akademickich w leczeniu poszczególnych schorzeń kardiologicznych najnowszymi metodami.









Wrzesień 2023


Konferencja Cardiolipid dotyczy zagadnień związanych ze skutecznym zahamowaniem rozwoju miażdżycy i zmniejszeniem ryzyka wystąpienia wielu chorób na podłożu niestabilnych blaszek miażdżycowych. Obecnie najlepsze efekty uzyskuje się stosując terapię skojarzoną lub bardzo nowoczesne leki przeciwmiażdżycowe podawane w iniekcjach raz na kilka miesięcy. .








Kwiecień 2023


Uczestnictwo w konferencji POLECHO to niemalże obowiązek dla kardiologa zajmującego się profesjonalnie diagnostyką obrazową serca. Echokardiografia stała się badaniem podstawowym w kardiologii, w wielu przypadkach niezbędnym dla postawienia właściwej diagnozy i rozpoznania poszczególnych patologii. Ale jednocześnie bardzo szczegółowym i precyzyjnym, pozwalającym zakwalifikować pacjenta do optymalnej terapii.



Marzec - Kwiecień 2023


Zapis czynności elektrycznej serca czyli EKG pozwala na wykrycie różnorodnych nieprawidłowości: arytmii, niedokrwienia serca, zawału serca czy niektórych kardiomiopatii. EKG jest wykorzystywane w 24 godzinnym monitorowaniu serca (Holter EKG) oraz w próbie wysiłkowej. Mimo, że badanie EKG ma już ponad 100 lat to cały czas prezentowane są liczne nowości dotyczące jego wykorzystania w diagnostyce chorób serca.







Listopad 2022




Kwiecień 2019


Nadal aktywnie w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym. Obecnie w zarządzie Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To grono eksperckie publikujące wskazówki i wytyczne jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki kardiologiczne. Na pewno z korzyścią dla moich pacjentów.




Kwiecień 2019


Warsztaty dotyczące zastosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych nie tylko w migotaniu przedsionków i żylnej chorobie zatorowo-zakrzepowej ale także w chorobie wieńcowej. W badaniu COMPASS uzyskano istotną poprawę rokowania chorych. Okazja by wymienić opinię z lekarzami z całej Europy. Niesamowite jak bardzo różnią się systemy opieki zdrowotnej i finansowanie leczenia w poszczególnych krajach.




Styczeń 2019


Serdecznie dziękuję wszystkim pacjentom, którzy poświęcili czas na napisanie opinii po wizycie lub badaniu. Zachęcam wszystkich Państwa do dzielenia się swoimi uwagami.








Listopad 2018


Wspaniałe warsztaty praktyczne w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wizyta w jednym z najlepszych ośrodków w Europie zajmujących się leczeniem skrajnie ciężkich postaci niewydolności serca. Klinika Transplantologii Prof. M. Zembali, pacjenci z wszczepionymi pompami do wspomagania lewej komory serca (tzw. LVAD) oraz unikalny ośrodek leczenia ambulatoryjnego chorych z ciężką, skurczową niewydolnością serca.




Listopad 2018


Konferencja w Neapolu dotycząca kompleksowego podejścia do pacjenta z hiperlipidemią. Jak skutecznie leczyć zaburzenia gospodarki lipidowej i osiągnąć cele terapii (obniżenie poziomu LDL-cholesterolu) nie zapominając o bezpieczeństwie naszych pacjentów. Jaki lek dobrać indywidualnie dla określonego chorego. U pacjentów z niskim i umiarkowanym ryzykiem możemy zastosować suplementy diety (wyciąg z czerwonego ryżu, ekstrakt z bergamoty). Chory z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym lub już z powikłaniami miażdżycy powinni stosować odpowiednie dawki statyn aby obniżyć stężenie cholesterolu oraz przede wszystkim zahamować procesy miażdżycowe w naczyniach. Dla większości chorych po zawale serca lub udarze mózgu optymalne będzie leczenie skojarzone (statyna + ezetimib). Dla wybranych pacjentów z zaawansowaną miażdżycą i ciężką hipercholesterolemia alternatywą pozostaje nadal bardzo droga „szczepionka na cholesterol” podawana podskórnie co 2 tygodnie.




Listopad 2018


Kolejna konferencja w Kurozwękach jako wykładowca. W tym roku prezentacja najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących leczenia zabiegowego choroby wieńcowej.







Wrzesień 2018.


Niewydolność serca była tematem wiodącym Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2018 roku. W trakcie licznych wykładów i prezentacji można było usłyszeć jak skutecznie zapobiegać, diagnozować i leczyć niewydolność serca. Bardzo ważne jest zbudowanie świadomości niewydolności serca wśród pacjentów zagrożonych wystąpieniem tej choroby czyli szeroko pojęta edukacja chorych w trakcie konsultacji kardiologicznych.






Maj 2018.


W dniach 11-12 maja 2018 roku dr n. med. Radosław Bartkowiak uczestniczył w konferencji Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego "POLECHO". Program konferencji obejmował zarówno część teoretyczną jak i zajęcia warsztatowe. Echokardiografia jest niezbędną metodą w szybkiej, dokładnej i bezpiecznej diagnostyce chorób serca. Uzyskaną podczas konferencji wiedzę postaram się jak najlepiej wykorzystać w codziennej praktyce.





Wrzesień 2017.


Dr n. med. Radosław Bartkowiak uczestniczył w XXI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach. W tym roku głównym motywem naukowym kongresu była kompleksowa opieka w kardiologii. Wiedza dotycząca nowoczesnego i kompleksowego (profilaktyka, diagnostyka, leczenie farmakologiczne oraz zabiegowe, zapobieganie powikłaniom, rehabilitacja) postępowania z pacjentami gwarantuje większą efektywność leczenia a co za tym idzie poprawę rokowania. Podczas tegorocznego kongresu PTK dr Radosław Bartkowiak był współautorem pracy pod tytułem: "Migotanie przedsionków w populacji polskich chorych z niewydolnością serca w badaniu rejestrowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego."





Sierpień 2017

W kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Barcelonie uczestniczył dr n. med. Radosław Bartkowiak.

Zaprezentowano nowe wytyczne postępowania w ostrym zawale serca, leczenia przeciwpłytkowego w różnych sytuacjach klinicznych oraz wytyczne diagnostyki i leczenia wad zastawek serca. Nowoczesna terapia kardiologiczna to połączenie farmakoterapii oraz coraz mniej inwazyjnych procedur zabiegowych. Tematem wiodącym kongresu było wykorzystanie technologii mobilnych (np. smartfonów) w kardiologii. Poszczególne aplikacje są bardzo przydatne dla pacjentów z migotaniem przedsionków i innymi arytmiami, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca oraz chorobą niedokrwienną serca.




Kwiecień 2017.


Dr n. med. Radosław Bartkowiak jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Oddziału Kieleckiego PTK.



Dr n. med. Radosław Bartkowiak

15 - 17.09.2016 r.

    W jubileuszowym XX Międzynarodowym Kongresie Kardiologicznym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), który odbywał się w dniach 15-17 września 2016 roku w Poznaniu uczestniczył dr n. med. Radosław Bartkowiak z Poradni Kardiologicznej „Promont-Med”.

        W czasie wielu sesji, które odbywały się podczas 3 dni trwania kongresu, można było uzyskać wiele informacji o najnowszych metodach diagnostyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Kongres kardiologiczny to wydarzenie o niezwykłych walorach edukacyjnych. Organizatorzy stworzyli wspaniały klimat do wymiany doświadczeń i dyskusji. Uczestnictwo w kongresie PTK, stwarzało unikalną możliwość zadawania pytań ekspertom nie tylko z Polski ale także z zagranicy.

    Dr n. med. Radosław Bartkowiak był współautorem dwóch prac naukowych prezentowanych na tegorocznym kongresie PTK: „Długoterminowe rokowanie w populacji polskich chorych z niewydolnością serca i migotaniem przedsionków w badaniu rejestrowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.” oraz „Ocena ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych oraz leczenia przeciwzakrzepowego w populacji polskich chorych z niewydolnością serca i migotaniem przedsionków w badaniu rejestrowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego”.




      


Dr n. med. Radosław Bartkowiak

27-31.08.2016 r.


Dr n. med. Radosław Bartkowiak uczestniczył w

ESC CONGRESS ROME 2016

European Accreditation Council for Continuing Medical Education


ESC CONGRESS ROME 2016

      
        W kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Rzymie uczestniczył dr n. med. Radosław Bartkowiak, kardiolog z Poradni Kardiologicznej w Centrum Usług Medycznych „Promont-Med”.
    Na kongresie przedstawiono 4 nowe standardy postępowania dla europejskich kardiologów: Postępowanie w niewydolności serca, Postępowanie w migotaniu przedsionków, Postępowanie w dyslipidemiach, prewencja chorób sercowo-naczyniowych w praktyce klinicznej. Znajomość i umiejętność zastosowania w praktyce najnowszych wytycznych postępowania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2016 roku pozwala na właściwą diagnostykę oraz skuteczne i bezpieczne leczenie naszych pacjentów zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami. Na kongresie kardiologicznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaprezentowano również wyniki najważniejszych badań, dotyczących nowych metod w diagnostyce i leczeniu chorób układu krążenia. przedstawiono na przykładzie różnorodnych przypadków klinicznych właściwe postępowanie w poszczególnych chorobach, zarówno tych częstych jak i bardzo rzadkich.
    Uczestnictwo w kongresie kardiologicznym pozwala poszerzyć wiedzę oraz wymienić się doświadczeniami z kardiologami z praktycznie całego świata. W kongresie uczestniczyło ponad 33 tysiące lekarzy.


dr Bartkowiak - Rzym




 








Dr n. med. Radosław Bartkowiak

12.11.2015 r.


Dr n. med. Radosław Bartkowiak uczestniczył w

XIX Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego


8.10.2015 r.

Dr n. med. Radosław Bartkowiak ukończył kurs organizowany przez
Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.


Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego
 

30.10.2012 r.

Badanie poziomu cholesterolu z kropli krwi pobranej z palca, wynik w ciągu 3 minut. Pomiar umożliwia szybką ocenę ryzyka związanego z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi lub monitorowanie skuteczności leków obniżających poziom cholesterolu podczas wizyty kontrolnej.


Badanie jest już dostępne w Poradni Kardiologicznej „Promont-Med.”